50 milyar doları aşan serveti ile Warren Buffett, sürekli olarak dünyanın en zengin insanları arasında yer alıyor. Bununla birlikte bir yatırımcı olan Buffet, 20. yüzyıldaki en başarılı yatırımcılardan sayılıyor.

Başarısını göz önünde bulundurduğumuzda, Buffett’in her gün zamanını nasıl planlayacağına dair tartışmasız bir anlayışa sahip olduğunu biliyoruz. En azından parasal açıdan, zamanını herkesten daha iyi yönettiğini söyleyebiliriz.

Warren Buffett’in çalışanlarının önceliklerini ve eylemlerini belirlemelerine yardımcı olmak için kullandığı basit, 3 adımlı verimlilik stratejisini, Buffet’in 10 yıllık pilotu Mike Flint’in başarılı iş insanıyla yaşadığı hikayeden çıkarımlar yaparak inceleyelim:


Mike Flint’in Hikayesi

Mike Flint, 10 yıl boyunca Buffett’in kişisel uçak pilotuydu. Flint ayrıca daha önce dört ABD Başkanını uçurdu, bu yüzden işinde iyi olduğunu güvenle söyleyebiliriz. Flint, Warren Buffet’ten öğrendiği 3 adımlı stratejiyi şu şekilde anlatıyor:

Birinci Adım

Buffett, Flint’ten en iyi 25 kariyer hedefini yazmasını isteyerek başladı. Bu Flint’in biraz zamanını alsa da listeyi oluşturdu.

Çıkarım: Bu egzersizi daha kısa bir zaman çizelgesi hedefleriyle de tamamlayabilirsiniz. Örneğin, bu hafta gerçekleştirmek istediğiniz en iyi 25 şeyi yazın.

İkinci Adım

Buffett, Flint’ten listesini gözden geçirmesini ve ilk 5 hedefini daire içine almasını istedi. Bu Flint’in yine biraz zaman aldı, listenin üzerinden geçti ve sonunda en önemli 5 hedefine karar verdi.

Çıkarım: Sizin için en önemli 5 hedefi gerçekçi bakış açılarıyla belirleyin. Birçoğundan vazgeçmek sizin için zor olabilir. Ancak asıl sihir bu aşamada gerçekleşiyor.

Üçüncü Adım

Geldiği üçüncü adımda Flint’in iki listesi vardı. Daire içine aldığı 5 maddeye A Listesi ve daire içine almadığı geriye kalan 20 maddeye B Listesi diyelim. Flint hemen ilk 5 hedefi üzerinde çalışmaya başlayacağını doğruladı. İşte o zaman Buffett ona ikinci listeyi sordu: “Ya daire çizmedikleriniz?”

Flint, “A Listesindeki 5 madde, ana odak noktam. Tabii ki, B Listesindeki geri kalan 20 madde benim için hala önemli, bu yüzden uygun gördüğüm zamanlarda aralıklı olarak onlar üzerine çalışacağım. Çok acil olmadıklarını biliyorum, ama yine de onlara özel bir çaba göstermeyi planlıyorum.” der.

Buffett, “Hayır. Yanlış anladın, Mike. Daire içine almadığın her şey artık senin Ne Olursa Olsun Kaçın listen oldu. Ne olursa olsun, A Listesindeki 5 hedefte başarılı olana kadar B Listesinde kalan hedefler senden ilgi görmemelidir. ”

Çıkarım: Listenizdeki 6 ile 25 arasındaki öğeler önem verdiklerinizdir. Onlara zaman harcamanızı haklı çıkarmak çok kolaydır. Ancak bunları ilk 5 hedefinizle karşılaştırdığınızda, bu öğeler yalnızca birer dikkat dağıtıcıdır. İkincil önceliklere zaman harcamak, tamamlanmış 5 proje yerine 20 yarı bitmiş projenizin olmasının ana nedenidir.


Size zarar verdiğini bildiğiniz maddelerden ve kararlardan kurtulmak nispeten daha kolaydır. Önem verdiğiniz şeyleri ortadan kaldırmak ise daha zordur. İlerlemenizi raydan çıkarma olasılığının en yüksek olduğu görevler, önem verdiğiniz görevlerdir.

Acımayın ve gereksiz olan her şeyi ortadan kaldırın. Kendinizi odaklanmaya zorlayın. Bir görevi tamamlayın veya o görevi ortadan kaldırın.

Kaynak.

Total
23
Shares