Günümüz dünyasında internetin birçok alana getirdiği değişim ve dönüşüm ile birlikte internet üzerinden sağlanan hizmet sayısı ve kalitesi de giderek artmıştır. Bu alandaki en hızlı artışı ise e-ticaret göstermiştir. 1993 yılında internet ile tanışan Türkiye’de, 2000’li yıllarda e-ticaret siteleri açılmaya başlanmıştır. 2010’lu yıllarda günlük hayatımızın bir parçası olmaya başlayan e-ticaret, 2017 yılında 40 milyar TL’yi aşan pazar büyüklüğüne ulaşmıştır.

Ticarete konu olan ürünlerin ve hizmetlerin tüketiciye sunulma ve ulaşma sürecinde meydana gelen gelişmeler, ülkelerin ve firmaların rekabetini ulusal sınırların ötesine taşımıştır. Günümüzde dijitalleşmenin bir sonucu olarak oluşan rekabet ortamında kendine sağlam bir yer edinmek ve müşteri potansiyelini artırmak isteyen her ölçekteki firma için pazar çeşitliliği sağlamak, oldukça büyük önem arz etmektedir. Rekabet eden ülkeler arasında yer alabilmek için üretmek ve üretilen ürünleri veya hizmetleri iç pazar dışında global pazarlara da satabilmek gerekmektedir. Doğru ve planlı uygulandığında hem pratik hem de çok daha kazançlı bir ticaret yöntemi olarak karşımıza çıkan e-ihracat, ticaret konusunda sınırların ortadan kalkmasını, dünyanın bir ucundaki insanların, dünyanın diğer ucunda satışta olan ürünler için sipariş verebilmesini sağlamıştır.

83 bin ihracatçının temsilcisi olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), e-ihracatı ülkemizdeki ihracatçılar için daha kolay ve ulaşılabilir kılarak, ülkemizin uluslararası ticaretteki payını artırmak ve ülkemizi bölgesel bir e-ticaret merkezi haline getirmek vizyonuyla çalışmalarına hız vermiştir. Bu kapsamda TİM; Türkiye’deki başarılı şirket kurucuları, sektör temsilcileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, yatırımcılar, girişimciler ve internet sektöründeki başarılı profesyoneller ve diğer ilgililerden oluşan katılımcılarla tecrübe paylaşımlarında bulunmak amacıyla 30 Mart 2019 tarihinde bir ortak akıl konferansı düzenlemiştir.

Total
0
Shares