Zamanla daha fazla şirket, farklı zaman dilimlerine ve farklı kültürlere sahip dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanları uzaktan çalışmaları için işe alıyor. Ekip üyelerinin birlikte çalışma, iletişime geçme ve ilişki kurma yöntemleri de buna paralel olarak gelişme gösteriyor. Şirket kültürleri de yine bu çalışma prensibinin etrafında yeniden şekilleniyor.

Slack, birbirinden uzakta bulunan ekipler için popülaritesi ve kullanıcı sayısı giderek artan bir online araç. Slack son yıllarda ofis iletişiminde adeta devrim yarattı. Çoğu iletişimin ve işbirliğinin online gerçekleşmesiyle dünyanın dört bir yanındaki şirketler, ekiplerini Slack gibi online araçların içerisinde bir araya getirmeyi amaçlıyor. Slack gibi bir iş yazılımının ilk etapta çalışanlar için sıkıcı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak birçok yönetici Slack’in ofis iletişimini ne kadar basitleştirdiği ve kolaylaştırdığı konusunda hemfikir. Gelen e-postaların içinde kaybolmak yerine, Slack düzenli bir konuşma akışı oluşturmaya olanak sağlıyor. Kullanıcının iş arkadaşlarıyla günlük görüşmeler yapmasına ve ekipten kişiye düzenli bir iş akışı sağlamasına olanak tanıyan algoritma, e-postanın modası geçmiş formalitelerini ortadan kaldırıp insanların gerçekte nasıl iletişim kurduğuna dikkat çekiyor. Slack’in en cazip noktalarından biri de verimlilik. Araştırmalar da Slack’in ekip verimliliğini e-posta iletişimine göre yaklaşık üçte bir oranında arttırdığını göstermekte.

Slack’i olumsuz kılan tek şey ise insanların kendi kötü alışkanlıklarından kaynaklanıyor. İş dışı konularda abartıya kaçan çalışanlar yüzünden sonsuz bir sohbet akışı e-postadan daha kötü bir hal alabiliyor. Sürekli etkileşim istemeyen çalışanlar, metinsel formda olsa bile bu yoğun mesaj gönderimi yapan ekip arkadaşlarından rahatsız olabiliyor.

Kültür devam eden bir süreçtir. Oturmuş bir şirket ve çalışma kültürü, zor görevleri olabildiğince kolaylaştırmalı ve çalışanları stresten uzaklaştırmalıdır. Ayrıca uzaktan çalışanlar için, Slack gibi araçlar sanal alanlar yaratır. Bu da çalışanda bağ kurma hissini kolaylaştırıyor. Ekip üyeleri her gün birbirlerini görmek, toplantılarda veya öğle saatlerinde birlikte zaman geçirmek yerine bu aktivitelerini teknolojiyi kullanıp sanalda dünyada gerçekleştirebiliyor.

İllüstrasyon.

Total
0
Shares