İyi bir lider olmaya çalışıp hala yeterince iyi olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Peki bunun nedenini hiç merak ettiniz mi? Profesyonel hayatınızla ilgili elinizden gelenin fazlasını yapıyorken etkili ve başarılı bir lider olmak için belki de günlük yaşantınızda değiştirmeniz gereken bir takım alışkanlıklara veya davranışlara sahip olabilirsiniz. Gelin onlara bir göz atalım!


1) Olumsuz düşüncelerle başlayan sabahlar

“Gece hava çok soğuk/sıcaktı.”, “İyi uyuyamadım.” “Kesin evden çıktığımda trafiğe yakalanıp geç kalacağım.” Düşünceleri ile başlayan sabah rutinleri siz farkında olmadan aslında tüm gününüzü olumsuz etkileyebilir. Bu sebepten güne olumlu düşüncelerle başlamak çok daha faydalı bir yöntem olacaktır. Düşüncelerinizi yönetme gücüne sahipken neden bunu yapmayasınız ki?

Olumlu başlayan sabahlar tüm yaşantınıza fark katacaktır. Düşünme beceriniz güçlenecek ve daha doğru kararlar almanız kolaylaşacaktır.

“Bir lider yolu bilen, yola çıkan ve yolu gösteren bir liderdir.”

– John C. Maxwell

2) “Evet, ama…” ile başlayan cümleler

Lidersiniz veya lider olma yolunda ilerliyorsunuz. Bu doğrultuda insanlarla sürekli iletişim içindesiniz fakat unuttuğunuz bir nokta var o da, iletişim içindeyken karşı tarafa verdiğiniz cevapların “Evet, ama…” ile başlamasının ne kadar olumsuz bir izlenim bıraktığı. Bunun sebebi, karşı tarafın söylediklerine katılıyor gibi gözüküp aslında katılmıyor oluşunuzun “ama” kelimesinin bıraktığı etki yüzünden alenen anlaşılmasıdır. İletişim kurarken eğer karşı tarafı memnun etmek ve söylediklerine saygı duyduğunuzu hissetmesini istiyorsanız, bu alışkanlıktan mümkün olduğunca uzak durmanız gerekmektedir.

“İletişim sanatı, liderliğin dili.”

– James Humes

3) Elde edilen başarıyı takdir etmemek

İş hayatında bugünün zaferi gelecek haftaya yenilgiye dönüşebiliyor. Bu sebepten de liderler kutlama yapmaktan ya da başarıyı takdir etmekten kaçınabiliyorlar fakat ne yazık ki bu tarz durumlarda kaçındığınız bu ufak güzellikler çalışma arkadaşınızın motivasyonunu oldukça olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor.

Eğer ortada gerçekten bir başarı söz konusuysa bu, liderler tarafından takdir edilmeli ve kutlanmalıdır. Bunu yaparak aslında geleceğe dönük daha çok başarı elde etme isteğini çalışma arkadaşlarınıza verir ve hep birlikte daha başarılı bir iş hayatına doğru adım adım ilerlemiş olursunuz.

Total
0
Shares