Chatbotlar son kullanıcı ile yazışan otomatize yazılımlardır. Dünya genelinde Chatbot kullanımı hakkında, kim neler yapıyor birlikte bakalım. Chatbotlar hem müşteri için zaman tasarrufu ve memnuniyet sağlar hem de sürecin daha hızlı akmasına yol açmaktadır.

Business Insider’ın yaptığı bir araştırmaya göre 2015 ve sonrasında mesajlaşma uygulamalarına üye olanların sayısı, sosyal ağlara üye olanların sayısını geçmiş durumda. Geçen sene WhatsApp, 1 milyar kullanıcıyı geçtiğini açıkladı. Çinli rakibi WeChat ise 2016’da 768 milyon günlük kullanıcıya sahip olduğunu söyledi. Hatta bu sayının yarısının günlük en az 90 dakika aktif olduğunu da belirtiyor.

Bu bilgi ışığında, akıllı telefonların en çok kullanılan özelliklerinin başında mesajlaşma olduğu görülüyor. Müşteriye ulaşmaya çalışan ve satış sürecini kısaltmak isteyen markalar da müşteriyle ortak kanalda olabilmek adına destek hatlarına/ satış kanallarına mesajlaşma özelliği getirmeye başladı. Zamanla bu mesajlaşma yapay zekaya emanet edilerek Chat robotlar bir diğer adıyla Chatbotlar ortaya çıktı.

Oracle’ın yaptığı bir araştırma şunu gösteriyor, dünya genelinde en büyükler olarak geçen şirketlerin %80’i 2020’den önce Chatbot sistemini yapılarına entegre etmeyi planlıyorlar. %36’sı bu çalışmalara başladılar bile.

Burada biraz teknoloji şirketleri neler yapıyor ona bakalım.

Amazon’un Chatbot’u Amazon Lex, Amazon’un ev botu olan Alexa gibi sesli ve yazılı diyaloğa girebilen bir bot. Amazon’un CEO’su Jeff Bezos 2017’de hissedarlara gönderdiği mektupta yapay zekanın öneminden bahsedip buraya ağırlığımızı vereceğiz diyor. Amazon’un son yaptığı çalışmalara bakılırsa ağırlığı, mesajlaşmaya değil sesli konuşmaya verdiğini görüyoruz. Echo’nun 10 milyon üzerinde satış yaptığını düşünürsek aslında mantıklı bir hareket. Echo Amazonun Alexa’sına sahip olan bir ev yardımcı aracı. Amazon 2017’de yaptığı Chatbot yarışması sonuçlarında e-ticaret değil de diyalog temelli projelere yöneldiğini görüyoruz.

Facebook daha çok markaların Chatbot kullanması üzerine çalışmalarda bulunuyor doğal olarak bunu bir satış kanalı olarak görüyor ve buradan kar elde ediyor. Yani Amazon’dan farklı olarak kendi satışını yapmıyor, ürünü markalara satıyor. İnsanların telefon uygulamalarına girerek aksiyon almaları yerine direkt olarak Messenger üzerinden hareket edebilmeleri, Taksi çağırmaları, alışveriş yapabilmeleri gibi farklı eylemlerde bulunabiliyor. Facebook’un son açıkladığı sayıya Messenger’da yaklaşık 100 milyon aktif bot var.

Google’a bakacak olursak Google da Facebook gibi satış temelli değil ürün temelli çalışmalar sürdürüyor. Şirketlerin kendi Chatbotlarını yapmaları için analitik araç sunan Chatbase üzerinde duruyor. Markaların Chatbotlarının gelişimine yardımcı olurken Google, yapay zeka ve Chatbot hakkında inanılmaz veri toplama şansı yakalıyor.

Genel olarak Chatbot konusuna baktığımız zaman bunun henüz 6-7 yaşında bir çocuk olduğunu ve gelişmeye muhtaç olduğunu görüyoruz. Henüz yapabileceklerinin tamamını gerçekleştirmiş değil. Müşterilerin temel ihtiyaçlarını kolaylıkla yerine getiriyor fakat çabuk kafası karışıyor yanlış hamleler yapabiliyor ve utanç verici sonuçlar doğurabiliyor. Geçtiğimiz aylarda LG’nin yeni robotu Cloi’nin sahnede donduğu olay hala anılarımızda taze:

Total
1
Shares