Akıllı Ulaşım: İnsan, Ulaşım ve Şehir İlişkisinin Geleceği

İETT, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İnfoloji ve HBR katkılarıyla çıkarılan Akıllı Ulaşım dergisinde sektörün uzman isimleriyle yapılan röportajlara, akademisyenler tarafından oluşturulan dosya konularına yer verilmiş, akıllı şehir ve akıllı ulaşım kavramları incelenmiş, ihtiyaçlar irdelenmiş ve mimari ile strateji üzerine durulmuştur. İETT’nin akıllı ulaşım için yarattığı yeni yollar anlatılırken atılan adımlar detaylıca verilmiştir. 

Dergiden öne çıkan bazı başlıklar ise şöyle; Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı, Lojistik Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet TANYAŞ’ın kaleminden sürdürülebilir kalkınma için, kentlerin daha yaşanabilir alanlar olması üzerine “Ulaşımda Dönüşüm”, 22 farklı profesyonelden alınan değerli öngörülerle birlikte kent içi entegre toplu ulaşım sistemlerine dair entegrasyon önerilerinin sunulduğu “Geleceğin Şehirleri İçin Akılcı Çözümler”, SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin’in geliştirilen SAP Projelerinden ve bu projelerin katkılarından bahsettiği “Geleceğin Şehirleri İçin Akılcı Çözümler”, sürdürülebilir kent içi ulaşım politikaları ile insanların ulaşım ihtiyaçlarının hızlı ve güvenli bir şekilde sağlanmasıyla günümüz ve gelecek arasında eşitliğine dair hazırlanan “Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım” ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi BİLTİR Merkezi Akılı Ulaşım Sistemleri Birim Başkanı Doç. Dr. Hediye Tüydeş Yaman’dan “Kentsel Trafik Dinamiklerinin Tespiti”.

Big Smart Istanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSBAK, İnfoloji ve HBR katkılarıyla hayata geçirilen Big Smart İstanbul dergisinde akıllı şehirlerin tüm alanlarında güçlü bir şekilde var olan bir dünya şehri olarak İstanbul’un üzerinde durulmuş, akıllı şehirlerde dönüşüm aşamaları üzerine araştırmalar gerçekleştirilmiş, akıllı şehirler özelinde veri, haberleşme mimarileri, şehir markalamaları irdelenmiş, akıllı şehir uygulamaları detaylandırılmıştır. 

Dergiden öne çıkan bazı başlıklar ise şöyle; STM Genel Müdürü Davut Yılmaz’dan büyük verinin ve veri analitiğinin kullanım alanlarının faydalarına dair “Akıllı Şehirlerde Büyük Veri ve Veri Analitiği”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Akıllı Şehir Müdürü Mustafa Akyüz’ün San Francisco ve Seul’da hayata geçirilen akıllı şehir projelerinin üzerinde durarak detaylarını aktardığı “Akıllı Şehirler İçin Yeni Teknoloji Örnekleri”, İSBAK Akıllı Şehir Strateji Geliştirme Müdürü Fatih Kafalı’nın İstanbul Akıllı Şehir Endeks Çalışması’ndan derlediği değerli notlarını içeren “İstanbul Akıllı Şehir Endeks Çalışması” ve Barselona Akıllı Şehir Dönüşümünden Sorumlu Belediye Eski Başkanı Antoni Vives Tomas’tan Barcelona örneği üzerinden hazırlanan akıllı şehirler ve karşılaşılan toplumsal güçlüklere dair “Şehirleri Akıllandırmak: Toplumsal Güçlükler”.

Total
0
Shares