Şehirler boyut ve yoğunluk olarak büyürken global olarak daha da erişilebilir hale gelmektedir. Aynı şekilde şehirlere yönelik doğal tehditler artarken insan temelli tehditler de artmaktadır. Şehir yönetimlerinin, tüm bu büyüme ile oluşan sorunlara çözüm üretmek için kamu güvenliğini düşünmesi gerekiyor. Ulaşım, atık yönetimi, aydınlatma gibi sorunlara büyük oranda çözümler getiren akıllı şehirler; kamu güvenliği ve afetler için de çözümler sunabilmektedir.

Şehirde patlayan bir silah sesinin nereden geldiğini tanımlamak, emniyet güçlerinin işini ne kadar kolaylaştırabilir? Ya da; yangın çıkan bir binaya, dar sokaklara rağmen ulaşmanın en kısa yolu ve yanan bina ile ilgili bilgi almanın en risksiz yöntemi ne olabilir?

Akıllı şehirler, konsept olarak daha konforlu olmakla birlikte daha güvenli şehirlerdir. Akıllı şehir denildiğinde akla ilk gelen uygulamalar; ulaşım, altyapı, aydınlatma gibi unsurlar olurken, kamu güvenliği de oldukça önemli bir değer olarak öne çıkmaktadır. Kamu güvenliğine yönelik olarak geliştirilen tüm akıllı uygulamalar, bu sayede devlet ve yerel hükümetlerin işlerini kolaylaştırır.

Şehir yönetimleri, kamu güvenliğini sağlama noktasında Nesnelerin İnterneti’ni (IoT) kullanmakta, aldığı anlık bilgilerle ilgili kurumları yönlendirmektedir. Yaya ve araçların hayatlarını kolaylaştırmak üzere tasarlanan akıllı aydınlatma sistemleri, aynı zamanda, içerisine yerleştirilen ses sensörleriyle silah sesinialgılayabilir, olay yerinin tespit edilmesi sağlanabilir. Sınırlı alanlara girme ve video iletme gibi yeteneklerle donatılan dronlar; bir yangın anında binaya girerek bilgi akışını sağlayabilir, hava gözetimi ile itfaiyenin en uygun yollardan yangın bölgesine ulaşmasını sağlayabilir. Kamu güvenliğine yönelik akıllı uygulama örnekleri çoğaltılabilirken, bu sistemleri uygulayan birçok akıllı şehir örneği verebilmek de mümkün.

Kuzey Amerika’daki akıllı şehir gelişmelerini hızlandırmak ve kaydedilen ilerlemeleri tespit etmek üzere, ilk kez 2018 yılında Smart City Kuzey Amerika Ödülleri (SCNAA) düzenlendi. Ulaşım, kentsel planlama, altyapı, kamu sağlığı, eğitim, kamu güvenliği gibi 14 kategoride; teknolojik uygulamalar, fonlama modelleri, toplum katılımı, ortaklıklar gibi kriterlerle en iyi uygulama örnekleri ödüllendirildi. Acil durum hattı olan 911’i teknolojik açıdan geliştirerek, yedekli ve sanallaştırılmış bir iletişim merkezi haline getiren Teksas eyaletine bağlı El Paso şehir yönetimi, kamu güvenliğine yönelik uyguladığı bu gelişmeden ötürü “Kamu Güvenliği ve Acil Durum Yönetimi” kategorisinin birincisi seçildi.

Kaosa Karşı Ağ Güvenliği

Teknolojik donanımların, sensörlerin, akıllı uygulamaların ve projelerin; şehir yönetimlerini çevikleştirdiği ve yenilikçi hâle getirdiği aşikâr bir durum. Ancak tüm bu akıllı sistemlerin nasıl yönetileceği ve korunacağı da gözden kaçırılmamalıdır. Örneğin; trafik sistemlerine sızan bir casusun ulaşımı ne hale getireceğini, şehrin su tedarik sistemine müdahale eden bir korsanın nelere sebep olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu tip riskler büyük kaoslara yol açabileceği için, devletlerin savunma sanayilerinde siber saldırılara yönelik savunma yatırımları gün geçtikçe artış göstermektedir.

Cisco’nun araştırmasına göre; üç yıl içinde bir milyon insanın akıllı bir şehirde her gün 200 milyon gigabayt veri üreteceğini tahmin ediyor. Bu verilerin güvenliğini sağlamak, yatırımlardan faydalanmak ve karmaşık sistemleri yönetebilmek büyük ölçüde ağ güvenliğine bağlı olacak. Devletler ve yerel yönetimler, akıllı uygulamalar yoluyla kamu güvenliğini sağlarken; yine aynı şekilde akıllı uygulamaların ağ güvenliğini de sağlayarak siber suçları engelleyebilmelidir.

CyberScoop ve StateScoop tarafından yürütülen ve Tenable tarafından yazılan bir araştırmaya göre; 10 yerel bilişim teknolojisi liderinden dördü, ağlarındaki siber güvenlik açıklarını tespit etmek ve rapor etmek için ihtiyaç duydukları araçları kullanmadıklarını söylüyorlar. Yine, güvenlik araştırma şirketlerinden IOActive Labs şefi, Cesar Cerrudo, şehirlerin sel, deprem gibi doğal afetlere karşı planları olmasına rağmen birçok şehrin siber saldırılara karşı planlama yapmadığını belirterek akıllı şehirleri yönetenleri uyarıyor.

“Akıllı şehirlerin faydaları, büyük ölçüde risklerden ağır basmalıdır.”

Sonuç olarak; herhangi bir akıllı şehir tasarımında ağ güvenliği için önlemler alınmalıdır. Mevcut güvenlik önlemleri dikkatle incelenmelidir. Bununla birlikte, şehir sakinlerinin de, potansiyel tehditlerin farkında olmaları, durumsal farkındalık yaratmaları ve risk düzeyini en düşük seviyede tutmak için şehir yetkilileri üzerinde baskı yapmaları gerekmektedir.

Total
0
Shares