Flat 3d isometric businessman wearing virtual reality headset and standing on smartphone. Augmented and virtual reality technology concept.

2020’ye dair, hatta teknolojinin geleceğine dair tahminlerde bulunmak çok da zor değil. Teknolojiyle ilgili ilginç şeylerden biri, bir treni taşıyan tren raylarını dinlemek gibi, sesleri duyabilmeniz ve bunu anlamlandırabilmenizdir. Apple’ın iPhone satışları bir zamanlar olduğu gibi inanılmaz değil, bu yüzden belki başka güçlü bir oyuncu ortaya çıkabilir. Alexa gibi botlar son yıllarda çok ilgi görüyor, bu yüzden yeni ve farklı bir şeyler yapacaklarını söylemek gerçekçi olabilir.


1) Tamamen işlevsel otonom araç kullanıcıları olacağız.

Teslalar tamamen otonom araçlar olma özelliğine çok yakınlar. 2020’de Ford gibi büyük bir otomobil üreticisinin, şehir içinde kendisini daha düşük hızlarda süren bir robotik “şehir arabası” piyasaya süreceğini tahmin ediliyor.


2) Gözlükler, telefonlarımızın yerini alacak.

Apple’ın geliştirdiği gözlüklerle ilgili açıklanan raporlar akıllarda şu soruyu canlandırıyor: Bir adım ötesi ne? Bir telefonla yapabileceklerinizi artıran Amazon Echo gözlüklerinden bahsetmiyoruz. Birilerinin, bir şekilde, tamamen telefonda yapabileceklerinizi yapan bir akıllı gözlük geliştireceği beklentiler arasında. Aklınızda Google Glass canlanmasın. Gözlük gibi kullandığınız tamamen akıllı bir telefon hayal edin. Uzak değil. Sizce?


3) Botlar davranışlarımızı tahmin edecek.

Sesli botlardaki en ilginç gelişmelerden biri, Google Asistan ile ilgili. İlgili noktalar yakınında olduğunuzu hisseden ve size alışveriş alışkanlıklarınızı etkileyebilecek mesajlar gönderen Google Asistan ile konuşmanıza gerek bile yok. 2020’de botlar, bunun ötesine geçecek. Botların bir noktada, artık ne istediğimizi bilecekleri tahmin ediliyor. Botlar ne yaptığımızı ve ne zaman yapacağımızı öğrenecek ve e-postalarımızı okuduktan sonra sorunları çözmeyi, yeni bilgileri paylaşmayı ve hatta bir toplantı planlamayı önerecekler. Botlar, ne zaman hastalanacağımızı tahmin edebilir (bunun Apple Watch’ta ipuçlarını gördük), en yakın arkadaşımız için doğum günü hediyesi önerebilir hale gelecekler.


4) Amazon yeni bir telefon daha çıkaracak.

Amazon’un beş yıl içerisinde yeniden bir telefon çıkaracağı öngörülüyor. Uzmanlar bu yeni telefonun Fire adını kullanacaklarından şüpheli. Amazon, yeni bir telefonla daha fazla Prime müşterisi edinebilir ve bu telefon bir e-kitap okuyucu olarak iş görürse, daha fazla kitap da satabilir. Zamanlama her şeydir. Belki de Fire, o zaman iPhone kullanıcılarına yeterli gelmedi, ancak 2020’de Apple’ın sadık müşterilerinin bile artık gemiden atlamaya hazır olabileceği tahmin ediliyor.


5) Sosyal medya genişleyecek.

Facebook, sahte haberler ve gizlilik endişeleriyle ilgili olarak ateş altında. 2020’de, yeni, yükselen platformların daha güvenli ve özel bir alternatif olarak sağlayacağı, kurulan sosyal medya platformlarında bir serbest düşüş olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak

Total
0
Shares