2019 FT & McKinsey Yılın İşletme Kitabı’nın kısa listesi, hırs ve kalite konusunda birbirleriyle yarışırken olağanüstü performanslar sergilediler.

Londra’da kısa listeyi açıklayan McKinsey Kıdemli Ortağı Kate Smaje, “Bu yılki yazarlar, her işletmenin uğraştığı kritik zorlukları araştırıyor” diyor.

Smaje’ın bahsettiği yazarlar arasında ünlü tarihçiler ve ekonomistler, AI uzmanları ve gazeteciler ve merkez bankası eski başkanı bulunuyor. Tüm yazarların kitapları birlikte küresel ekonomi, kapitalizm, yenilikçilik, makine öğrenmesi, cinsiyet ve ücret, topluluk ve sosyal sermaye, pazarlar ve daha birçok konuya değiniyor.

İşte bu yıl en iyi iş kitaplarından bazıları:


1) Gözetim Kapitalizmi Çağı (Shoshana Zuboff)

Bu kitap, dijital çağda insan olmanın ne anlama geldiğine dair şirketlerin davranışlarımızı tahmin ve kontrol etmek ve bu sayede kâr etmek amacıyla teknolojiyi nasıl sayısız yollarla ve hiç kaygı gözetmeden kullandıklarına bir bakış sunuyor.

E-kitap


2) Görünmez Kadınlar: Erkekler İçin Tasarlanmış Bir Dünyada Veri Yanlılığını Açığa Vurma (Caroline Criado Perez)

Kadın hakları aktivisti Caroline Criado Perez’i, Kraliçe’nin 10 sterlinlik banknotuna Jane Austen’ın resmini koydurmak için yürütüp sonunda başarılı olduğu kampanyadan tanıyoruz. Piyasaya yeni çıkan “Görünmez Kadınlar” kitabında ise kadınların erkeklere göre tasarlanmış, “varsayılan erkek” dünyaya nasıl ayak uydurmaya çalıştığını anlatıyor.

Kitap


3) Piyasayı Çözen Adam: Jim Simons Kuant Devrimini Nasıl Başlattı? (Gregory Zuckerman)

Eski Sovyet kod yazarı ve matematikçi Jim Simons ile fizikçiler, bilgisayar bilimcileri ve veri uzmanlarından oluşan ekibinin gizli kalıpları ayırt etmek ve kullanmak için veri beslemeli algoritmalar kullanarak finansal piyasalara hakim olmalarının öyküsü.

Kitap


4) Üçüncü Sütun: Piyasalar ve Devlet Toplumu Geride Nasıl Bırakıyor? (Raghuram Rajan)

Hindistan Merkez Bankası’nın eski başkanı ve IMF’nin baş ekonomistinden çıkan bu kitap, daha güçlü yerel toplulukların, küresel piyasaların ve devlet güçlerinin yarattığı ekonomik ve sosyal eşitsizliği ve çaresizliği dengeleme potansiyelini ortaya koyuyor.

Kitap


5) Kochland: Amerika’da Koch Endüstrilerinin Gizli Tarihi ve Kurumsal Güçleri (Christopher Leonard)

Koch Industries’in tarihi, şirketin dünyadaki en büyük özel işletmelerden biri olarak büyük başarısını gösteriyor. Kitap, bilinen açıları görmezden gelmese de, dünyanın en değerli ve güçlü şirketlerinden birinin yükselişine katkıda bulunan kendine özgü iş modeline en derin haliyle bakmaktadır.

Kitap


6) Çeşitlilik: How Generalists Triumph in a Specialized World (David Epstein)

Farklı deneyim ve deneyimler neden profesyonel başarının önemli bileşenleridir? Dar uzmanlaşmanın başarıya ulaştığı fikrine karşı çıkan gazeteci Epstein, genelcilerin her alanda çalışmak için daha fazla beceri, yaratıcılık ve yenilik getirdiğine dair ikna edici kanıtlar kullanıyor.

Kitap


Kaynak.

Total
0
Shares